4 Şubat 2013 Pazartesi

KWB - Halay/Çocuklar (1997)


Kanack With Brains. Doksanların az bilinen Türkçe Rap gruplarından biri.

Albümleri arşivimde 10 yılı aşkın süredir bulunuyor olmasına rağmen; şimdiye kadar grupla ilgili hiçbir şey yazmamış olmam tuhaf değil mi? Fakat değil!..

KWB, sol tandanslı bir kitlenin toplanmasıyla oluşuyor. Lirikler Türkçenin yanısıra; Kürtçe, Almanca, Farsça, İngilizce gibi dilleri kapsıyor. Alman faşizmini ve Almancılık Anlayışını eleştiren şarkıların yanında, 'neredeyse bütün Türkçe Rap gruplarının aksine' gayet açık bir şekilde "sol fraksiyonlu bir grubuz" diyor KWB. ve hatta çoğu zaman   "Kızılırmak", "Grup Yorum" gibi grupların Türkçe Rap söyleyen halini hatırlatıyor. 

Bağlama gibi sazlarla; stil, genel hiphop soundundan, 'Anadolu Motifleri'ne kaydırılmış. Fakat buradaki ölçü fazlasıyla kaçırılmış! Rape yedirilmiş etnik melodilerden gibi değil de; "Türkülere, hiphop beatlerini ve çat-pat bir rap monte etmek" seviyesinde bir sound oluşturulmuş.


Bağlama, kaşık, zurna, davul, gitar gibi enstrümanlar ile canlı kayıt yapılmış. Yalnızca Synthiser ile altyapı yapılan Doksanlarda, canlı enstrümanlarla bir Türkçe Rap albümü yapmak cesaret işi!..

Albümü ilk dinlediğimde; grubun derdinin aslında rap yapmak olmadığını düşündüm. Cartel, Karakan ve Almanya'daki diğer Türkçe Rap gruplarıyla yükselen "Milliyetçilik" mefhumuna karşı, sol fraksiyonu benimsemiş insanların; "bizim de, ivme kazanan bu oluşumda yer almamız gerekiyor" diyerek bu işe giriştiğini düşündüm. 

11 yıl önce "Soldiers of Allah" grubuyla yaptığımız mail röportajında da buna benzer bir cevap almıştık

"Rap müzik büyük çıkışta. Gençler artık bu müzikleri dinliyor. Düşüncelerimizi gençlere aktarabilmek için bu stili kullanmak zorunda olduğumuzu düşündük"

"Soldiers of Allah" ile yaptığımız görüşmede; adamların; Türkiye'ye şeriatın gelmesini istediklerini, Atatürk'ü sevmediklerini ve daha birçok radikal fikirlere sahip olduklarını gördük. İşte burada durum farklı. Burada amaç rap yapmak değil. Amaç gençlere ulaşmak için rap müziği paravan olarak kullanmak...

KWB'nin amacı bu kadar sert olmasa da; Türkçe Rap içinde milliyetçi değerlerin hızla yayıldığını görünce onlar da kendilerini dile getirmek istemişler. Fakat ortaya çıkan oluşum yapıştırma saç gibi bir şeye benzemiş?!

1997 gibi yolun başı sayılabilecek bir tarihte Halay albümünü çıkaran KWB'nin, Türkçe Rap tarihinde yok sayılmasının sebebi; müziğin, protest fikirlerinin çok gerisinde kalmasıdır. 

Albümde ilgi çeken şarkılar: Kanack My Name, Avrupa

Not: Albümün scrathleri Islamic Force'un Mesaj albümünden de tanıdığımız "Taner Bahar" tarafından yapılmış.

Editörün Notu: 1

Hiç yorum yok: