17 Ekim 2009 Cumartesi

Sert Müslümanlar - Dikkat Dikkat (1995)Almanya'nın Fürth şehrinden oldschool bir Türkçe Rap grubu. Grup üyeleri; Recayi aka 9 Canlı, Edip G., İlker, Deniz, Nefret-Z. Tarz için East Coast-Gangsta diyebilirim. Hatta G-tarzının en iyi icra eden gruplardan biri dersek yanlış olmaz. Parçalarında genellikle; çeteleri, nazileri ve katliamlarını, sokak yaşamını ve kendi islami düşüncelerini anlatıyorlar.

Grubu öne çıkaran ana unsurlar; güçlü hardcore beat yapısı ve sert gangsta stili. Fakat üzerlerine giydikleri İslami elbise; ekibin üstüne ekstra bir yük olarak biniyor. Buna mukabil yaptıkları Dağ Gibi Türkiye gibi parçalardaki; ırkçı-faşizan lirikler veya savundukları İslami görüşle çelişen parçalar ekibi tuhaf bir duruma düşürüyor. Bu durum için gülünç diyebiliriz mesela. Tüm bu gülünç duruma ana vokaldeki Recayi'nin R'leri söyleyememesi de tuz biber oluyor. İşte bu dezavantajlar grubun adı geçtiğinde kötü bir baseline oluşturuyor.
Albümde Dikkat Dikkat! parçasının ilk hali mevcut. Grup bu parçanın looplarını editleyerek, 1998'deki Ay-Yıldız Yıkılmayacak albümlerinde de yayınlamıştı.

Albümde Edip G.'nin öne çıktığı Kafam Ruh Gibi anlatım tekniğiyle dikkat çekiyor. Boşu Boşuna, Bilmece Bulmaca adlı parçalar da yine aynı sert g stiline sahip. Recayi'nin Freestyle'da sert diline hakim olamadığını görüyoruz. Görüldüğü gibi grup adının hakkını veriyor. R'leri saymazsak tabii...

Editörün Notu: 4

Şifre: Sert Müslümanlar'ın Dikkat Dikkat'den sonra yayınladığı 2. albüm?

Hiç yorum yok: